Proslavljen blagdan sv. Mateja u Dobroti

Župa Dobrota proslavila  je dan svog nebeskog zaštitnika svetog Mateja, apostola i evanđeliste. Svečanu misu predslavio je mladomisnik i domaći sin, don Željko Pasković uz koncelebraciju svećenika. On je u propovijedi poručio kako je biti kršćaninom najljepši dar koji smo primili od Boga: „Današnja čitanja nam govore upravo o tome da svako od nas ima svoje mjesto u Crkvi koja je mistično Tijelo Kristovo. Svako od nas je pozvan i Bog za njega ima plan, svako od nas je vrijedan i može dati svoj doprinos u izgrađivanju Crkve.“ Govoreći o životu sv. Mateja, don Željko je podsjetio da je prije obraćenja, Matej bio carinik, što je u očima njegovih sunarodnjaka značilo da je grešnik i izdajica, jer uzimajući od svog naroda, pomagao okupatoru. No, unatoč tome, Isus ga je pozvao riječima: dođi i slijedi me. „Taj poziv je toliko snažan da Matej istoga trena ostavlja sve i ide za Isusom. Tako trebamo i mi ostaviti sve ono što nas priječi da slijedimo Isusa, ostaviti one grijehe i navike koje nas kao sidro vuku sve dublje i dublje u propast. Ostaviti ona materijalna božanstva koja nas sprječavaju da pristupimo pravome i jedinome Bogu. Matej je to uradio istoga trena, Isus ga nije morao čekati da završi poslove. Isus ide kod Mateja, u njegovu kuću, tamo boravi i druži se sa svojim učenicima, narod je to primijetio i odmah počeo prigovarati. Tako zna biti i među nama: čim je netko bolji ili odluči biti bolji nama postaje predmet podsmjeha ili ogovaranja. Isus koristi njihove osude i tvrda srca, da bi im saopćio da je došao radi nas grešnika. Međutim, danas je jako teško priznati da smo grešni, uzvisujemo se i ne želimo se poniziti i priznati vlastitu grešnosti, te moliti za oprost.“  I mi danas, trebamo nasljedovati sv. Mateja, priznajući vlastitu grešnost i predajući sav svoj život Gospodinu, povezujući se u zajedništvu Tijela Kristova, Crkve, poput apostola i navjestitelja vjere –  zaključio je don Željko.

Euharistijsko slavlje je uzveličao župni zbor, kojega je osobito pozdravio župnik don Ante Dragobratović zahvalivši se članovima za njihovo vrijeme i trud. Na kraju svete mise je vjerni puk blagoslovljen s relikvijom svetog Mateja, a uobičajeno čašćenje relikvije i kasnije druženje, izostali su radi epidemiološke situacije.

viber_image_2020-09-25_09-14-36

25. rujna 2020. | Nekategorizirano