Proslavljen sv. Jeronim u Herceg Novom

Župa sv. Jeronima u Herceg Novom u nedjelju 30. rujna svečano je proslavila svog nebeskog zaštitnika. Proslava je započela svečanim postrojavanjem Bokeljske mornarice te plesom Kola sv. Tripuna ispred župne crkve. Misu je predslavio hercegnovski župnik don Siniša Jozić uz koncelebraciju nekoliko svećenika Kotorske biskupije. Don Siniša je govorio o životu sv. Jeronima (347-420), crkvenoga naučitelja koji je imao klasično izobražen duh i kršćanski odgojenu dušu: „U sv. Jeronimu možemo zorno uvidjeti što Božja milost može učiniti od čovjeka koji s njome surađuje. Satkan od protivnosti, neobuzdan i neumjeren u reakcijama, Jeronim postaje i ostaje ohrabrenje mnogima koji u sebi nose istu podvojenost i istu borbu. On nama i svim naraštajima poručuje: ˈTko se predaje Kristu, može umrijeti; ali pobijeđen ne može bitiˈ“. Naime, zbog Jeronimove književne spreme i široke erudicije, povjerena mu je revizija i prijevod mnogih biblijskih tekstova kao neumornom sijaču i tumaču Božje riječi. Drugim riječima, u središtu njegova života bila je Biblija: preveo ju je na latinski jezik (Vulgata), tumačio je u svojim djelima, a ponajprije ju je nastojao konkretno živjeti za svoga zemaljskog života, unatoč svome poznatome teškom karakteru i „vreloj“ krvi. Sv. Jeronim –  gorljivi istražitelj dubina božanske mudrosti – ostaje bdjeti kao čuvar i zagovornik nad Herceg Novim pozivajući svakog kršćanina da u središte svoga života i svoga djelovanja postavi Riječ Božju koja čovjeku pokazuje staze života i otkriva tajne svetosti. Svečanost je završila čašćenjem relikvije sv. Jeronima te pjevanjem zahvalnice Te Deum (Tebe Boga Hvalimo) kao spomen na 1687. godinu i slavno oslobođenje Herceg Novog od Turaka.

Fotografije: M. Dabović

1. listopada 2018. | Proslave