Svećenička korona: obnova crkve sv. Franje u Kotoru

U četvrtak 9. lipnja 2016. u prostorijama Biskupskog ordinarijata održana je redovita mjesečna korona svećenika Kotorske biskupije. Na početku korone, sve okupljene svećenike i biskupa pozdravio je generalni vikar biskupije, don Tonći Belan, uvevši u temu izlaganja  o obnovi crkve sv. Franje u gradu, koja je od 1840. godine izvan sakralne funkcije. Izlaganje odnosno izvješće o radovima koji su dosada poduzeti na obnovi crkve sv. Franje i njezinoj prenamjeni za knjižnicu kotorske biskupije, imao je don Pavao Medač, kancelar biskupije. Kako je don Pavao naglasio, dva su poticaja za cijeli graditeljski zamah: prvi je derutno stanje u kojem se nalazila franjevačka crkva u gradu, a drugi je potreba zbrinjavanja velikog knjižničnog blaga koje se trenutno čuva u neprikladnim uvjetima. Nalaz triju stručnih komisija (Bavarske državne biblioteke, Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu i Nacionalne biblioteke Crne Gore) sukladan je da se književni fundus zbog njegove vrijednosti mora spasiti i adekvatno smjestiti. Don Pavao je istakao da se obnovom i prenamjenom crkve sv. Franje u Biblioteku kotorske biskupije, rješavaju dva goruća problema koja se tiču očuvanja vrijedne kulturne baštine kotorske biskupije. Po pristupanju obnovi crkve sv. Franje, prva faza radova bila je čišćenje same građevine te arheološka istraživanja koja su o trošku biskupije dva puta izvedena u trajanju od dvije godine. Arheološkim istraživanjima otkrivene su grobnice u podu crkve kao i kružna struktura na dubini od 4 m ispod grobova. Prema projektu, tri grobnice sa sačuvanim kamenim okvirima ostat će vidljive nakon obnove. Koncem 2010 g. dobiven je glavni projekt na osnovu kojeg su započeli radovi koje je vodila tvrtka DEMA d.o.o. iz Kotora. Građevinski radovi su pred samim krajem, unatoč problemima i opstrukcijama koji su nastali u svezi sa zvonikom crkve sv. Franje čija uzurpacija nanosi štetu samoj obnovljenoj zgradi i onemogućava finalizaciju radova. U unutrašnjosti crkve sv. Franje  postavljene su velike metalne konstrukcije koje će služiti kao nosači za police s knjigama, kao i složeni klimatizacijski sustav kakav narav samog objekta zahtjeva. Nakon postavljanja poda, pristupit će se nabavi ostalog interijera. Najveći dio dosad svih izvedenih radova i kupljene opreme pokriven je donacijama inozemnih crkvenih ustanova koje podržavaju projekte ovakvog tipa.

11. lipnja 2016. | Nekategorizirano
Oznake:,