U Lepetanima proslavljen sv. Antun

Malena bokeljska župa Lepetani i ove je godine svečano proslavila blagdan svog sveca zaštitnika, sv. Antuna Padovanskoj. Služene su dvije svete mise. Prvu svetu misu u 10 sati služio je don Dražen Kraljić, župnik Bogdašića i Lepetana koji je u svojoj propovijedi vjernike upoznao sa životom sv. Antuna Padovanskog. “Svetom Anti ljudi se utječu između ostalog i kad izgube neke stvari ili omiljeni predmet. Ali još više trebali bismo se utjecati ovom velikom svecu u onom trenutku kad se izgubimo i skrenemo s naših životnih puteva. Upravo nam je tada potreban zagovor svetog Ante da nam pokaže put ka Bogu i Kristu, jer ako smo bez Boga onda smo zaista izgubljeni, i to ne samo za ovaj svijet, nego i za vječnost” kazao je don Dražen u propovijedi.

Posebno je svečana bila večernja sveta misa koju je u 19 sati u župnoj crkvi predslavio preč. don Filip Janjić, župnik Budve, a koncelebrirao je mjesni župnik. U svojoj homiliji don Filip je također vjernike upoznao sa životom svetog Ante, te je istaknuo kako je sveti Ante za svog kratkog zemaljskog života učinio velika čudesa i obraćenja tolikih ljudi, te ga s pravom možemo zvati svecem cijelog svijeta. “Sveti Ante bio je poznat po mnogim čudesima, a jedno od najpoznatijih jest ono kad je nakon što su ga građani jednog talijanskog grada odbili slušati, okrenuo ribama te je njima propovijedao, a one su ga poslušno i pažljivo slušale. To je znak koliko su ljudi nekad tvrdi i kako je teško postići obraćenje koje nam donosi spasenje. Ali sveti Ante nikad nije odustao od poziva na obraćenje, te su na kraju njegove propovijedi i čudesa koja je činio urodile velikim duhovnim plodovima. Stoga se ovom svecu moramo moliti ne samo da postignemo neke ovozemaljske uspjehe ili da nam se ispune privremene želje, nego moramo moliti za ono što je najvažnije, a to je naše vječno spasenje”.

Pjevanjem su misno slavlje uzveličali združenim snagama župni zbor sv. Petra iz Bogdašića i sv. Marije iz Stoliva. Na kraju mise vjernicima se obratio upravitelj župe don Dražen koji se zahvalio svima koji su omogućili da ovogodišnja proslava prođe lijepo i svečano. Nakon svečanog blagoslova vjernici su krenuli u procesiji oko župne crkve prateći pjesmom i molitvom kip svetog Ante, a potom su se u crkvi s poštovanjem poklonili njegovim moćima.

17. lipnja 2020. | Nekategorizirano
Oznake:,