Apostolski nuncij Pezzuto na proslavi sv. Ivana Krstitelja u Budvi

Župa sv. Ivana Krstitelja u Budvi dočekala je ovogodišnju proslavu svoga nebeskog patrona uz posebnu svečanost. Misno slavlje predslavio je mons. Luigi Pezzuto apostolski nuncij u Crnoj Gori i BiH uz koncelebraciju svećenika kotorske biskupije. Nuncija je na početku sv. mise pozdravio u ime kotorskog biskupa kao i mjesnog župnika, don Anton Belan, generalni vikar kotorske biskupije.

Mons. Pezzuto istaknuo je u svojoj homiliji povijesnu i aktualnu dimenziju poruke sv. Ivana Krstitelja: «Predraga braćo i sestre, čuli smo evanđeoski odlomak koji se odnosi na rođenje sv. Ivana Krstitelja. Rođenje sv. Ivana Krstitelja, veliki je blagdan, rekao bih toliko, koliko i jedan drugi blagdan rođenja: rođenje Gospodinovo. Primijetili ste da se radi o pitanju imena koje se treba dati tek rođenom djetetu. Zaharija je bio još uvijek nijem, nije mogao govoriti. I onda su ljudi upitali svetu Elizabetu: Kako želiš da se zove ovo dijete? Imenovanje. Za nas, s ove strane svijeta dati ime novorođenom djetetu nije neka toliko važna stvar. Odaberemo jedno ime koje nam se svidi i damo ga djetetu. Ali za Židove, za sve istočnjake općenito, ne samo u vrijeme Isusovo nego i danas, imenovati dijete, veoma je važan događaj. Jer ime treba objasniti u sintezi život, ali i poslanje, djelatnost osobe. Stoga u slučaju Krstitelja, dali su mu ime Ivan, koje na hebrejskom jeziku ima svoje značenje. Ime Ivan znači: blagodat Božja. Time su htjeli reći oni koji su mu dali ovo ime: ovaj dječak je blagodat, milosni dar Božji. I veoma je lijepo ovo značenje. On je milosni dar Božji jer je Bogu omilio, omilio sa svim darovima koje je primio, a nadasve sa velikim poslanjem koje mu je Bog dao. Što je bilo njegovo poslanje? Znate to veoma dobro: biti pretečom Isusovim. To znači biti onaj koji će svijetu predstaviti Isusa. Blagodat Božja, u smislu da je primio ovo veliko poslanje: i tolike druge darove, blagodati je primio sv. Ivan radi svoga poslanja. Ali Ivan je milosni dar Božji također u odnosu na nas, na cijelo čovječanstvo. On je dar, on je blagodat koju Bog daje svima nama. Upravo bismo na ovaj način, osobito u župnoj zajednici posvećenoj sv. Ivanu Krstitelju trebali promatrati Krstiteljev lik. […] Trebamo misliti i o poruci koju je ovaj dar Božji donio čovječanstvu. Ne samo kada je propovijedao na rijeci Jordanu, već nadasve, svojim životom, svojim načinom života: to je pravo svjedočanstvo. Ukratko, koja je poruka sv. Ivana Krstitelja nama danas? Prva poruka je: Obratite se! To je poziv da promijenimo svoj mentalitet i da promijenimo naš stil života. To znači usvojiti stil života koji će biti više povezan s Isusovim evanđeljem. Sve ovo zahtijeva rad da bismo bili poput Isusa. To je put obraćenja koji se mora ostvarivati svakog dana našeg života. Nije dovoljno samo u određenim periodima tijekom godine, za vrijeme korizme ili došašća reći: sad želim promijeniti život. To nije dovoljno. Obraćenje treba obuhvatiti cijelo naše postojanje. Trebamo se obratiti, promijeniti život, od prvog do posljednjeg dana našeg postojanja. Ako nema ove dosljednosti između našeg života i onoga što je pisano u Evanđelju, nismo dobri kršćani, nismo dobri Isusovi učenici. Netko će reći: ali ja idem nedjeljom u crkvu. Ali, ja ponekad izmolim krunicu. Ovo je veoma malo da bismo mogli reći da smo dosljedni evanđelju. Potrebno je više revnosti u našem životu. Prva poruka je sv. Ivana Krstitelja: obratite se, promijenite svoj život. Druga je poruka: svjedočite Krista u vašem životu. Nije dovoljno da su nam usta puna riječi Evanđelja ili Isusa. Nije dovoljno da sam kršćanin samo kad sam kod kuće. Kada me nitko ne vidi. Trebam pokazati i drugima da sam Kristov učenik. Previše je komotno reći : ja sam kršćanin, imam intiman odnos s mojim Bogom. Samo on i ja. Ovo  nije dovoljno, već moram braći i sestrama obznaniti da sam Isusov učenik. Stoga, u ovom trenutku svete mise, donesimo naše odluke. Naš put obraćenja se mora nastaviti i u ovom periodu odmora. Ako trebamo dati naše svjedočanstvo u svakom trenutku svoga života, možda ima još više razloga zbog kojih je naše svjedočanstvo nužno, upravo u ovom trenutku godišnjeg odmora. Zamolimo stoga u ovoj svetoj misi zagovor sv. Ivana Krstitelja, da bismo poput njega mogli u potpunosti pripadati  Isusu. I poput njega, nositi Isusa, objaviti ga, živjeti ga pred našom braćom. Amen.»

Misnom slavlju pridružili su se uz domaće župljane brojni hodočasnici iz Hrvatske. Župni zbor sv. Mateja iz Dobrote svojim je pjevanjem uzveličao liturgijsko slavlje. Na kraju sv. mise župnik don Filip Janjić je zahvalio nunciju i svima koji su sudjelovali u samom slavlju i njegovoj pripremi. Poslije svete mise gradska glazba iz Budve je ispred župne crkve održala kratki koncert, dok se zajedništvo nastavilo prigodnim druženjem ispred župne kuće.

25. lipnja 2017. | Proslave
Oznake:, ,