Biblijsko-molitveni susreti u Sutomoru

Vjernici najjužnijih župa Kotorske biskupije odnedavno imaju posebnu duhovnu i pastoralnu ponudu u svom kraju. Radi se o po prvi puta pokrenutim Biblijsko-molitveni susretima četvrtkom, u Sutomoru koji su započeli su 21. ožujka pod geslom „Riječi tvoje, Gospodine, duh su i život; ti imaš riječi života vječnoga“ (Iv 6,63c;68c). Cilj ovih susreta jest, osim da pomognu izgradnji i poznavanju Svetog pisma, da također budu pomoć i putokaz ljudima u duhovnim potrebama. Voditelji susreta su osposobljeni u različitim područjima duhovno-katehetskog djelovanja: upravitelj župe don Dejan Turza pohađao je seminare „Praktični rad s Biblijom“, „Umijeće slušanja“ i „Škola molitve“; dugogodišnja načelnica internog odjeljenja u bolnici u Baru, sada u mirovini, Branka Kalezić dr.med.,  ima višedesetljetno iskustvo kršćanskoga života pod vodstvom dr. Tomislava Ivančića te odlično poznaje hagioterapiju; Alen Turza referentna je osoba u Crnoj Gori za Zajednicu „Cenacolo“ i polaznik studija Teologije posvećenog života u sklopu “Karmelskih studija duhovnosti”, te Božidar Vučetić – župni animator instruktor.

Prvi ovakav susret u kojem su sudjelovali zainteresirani vjernici pretežito katolici, ali i pravoslavni, s područja župa Sutomore, Brca i Šušanj, započet je molitvom zaziva Duha Svetoga. Pročitani su i ukratko egzegetski protumačeni biblijski ulomci predviđeni za predstojeću nedjelju. Nakon kratke tišine okupljeni vjernici su pozvani na razmjenu iskustava o biblijskom tekstu i u načinu na koji su ga doživjeli, ali i na dijeljenje primjera iz svakodnevnice na koji način Riječ Božja djeluje u našim životima. Na primjeru neplodne smokve kazano je kako smo svi često u opasnosti samodostatnosti, pa i svećenici ako ne daju nikakvog duhovnog ploda. Korizma je stoga izvrsna prigoda za promišljanje o tome. Sudionici su se vrlo rado uključili u razgovor te kazali kako se raduju da mogu podijeliti svoja duhovna iskustva. Više sudionika je kroz prizmu prispodobe o neplodnoj smokvi posvjedočilo o svome kršćanskom životu. Jedan je mladić izrazio zadovoljstvo što u svojoj sredini konačno može slušati, razgovarati i svjedočiti o temama koje je do sada samo pratio na raznim društvenim mrežama. Nakon samog Biblijsko-molitvenog susreta druženje se nastavilo uz zakusku.

22. ožujka 2019. | Novosti, Nekategorizirano
Oznake:, , ,