Blagdan Uzvišenja Sv. Križa u Kavču

IMG-b9d9d2c1e3a2a69b0c999f0226ff4f5f-VBlagdan uzvišenja Svetog Križa proslavljen je u istoimenoj crkvi u Kavču (župa Bogdašići). Ovaj blagdan kao obiteljsko krsno ime slave i neki župljani Kavča. Ovogodišnjoj proslavi uz lijepi broj domaćih župljana pridružili su se i vjernici iz drugih župa. U svojoj propovijedi, župnik Don Dražen Kraljić upoznao je vjernike s povijesnom pozadinom ovog blagdana koja se veže uz predaju da je kraljica Jelena, majka cara Konstantina pronašla Kristov križ u Jeruzalemu. Od tada se Kristov križ posebno počinje častiti, a njegovi djelići su kao relikvije rasuti po cijelom svijetu. Relikvije svetog križa čuva i katedrala. Don Dražen je istaknuo i duhovno značenje blagdana, a to je križ kao znak spasenja za kršćane, ali i za sve ljude. “Dok danas razmišljamo o križu na kojem je naš Spasitelj visio u mislima se želimo staviti pod njegovo podnožje da zajedno sa Majkom Marijom i svetim Ivanom meditiramo i častimo taj znak spasenja govoreći: klanjamo ti se Kriste i blagoslivljamo te, jer si po svojem svetom križu svijet otkupio. A ovaj današnji svijet itekako je potreban otkupljena i spasenja, jer nam svakodnevno prijete razne tjelesne i duhovne nevolje. Stoga danas stavljamo sebe i sve kršćane pod Isusov križ, molimo za mir i jedinstvo među kršćanima, te za mir u svijetu, a na poseban način molimo i za one kojima je križ sablazan ili ludost, da ga i oni prihvate i tako ostvare spasenje.” Nakon mise vjernici su se zadržali u druženju ispred crkve.

15. rujna 2022. | Novosti
Oznake:, ,