Loading Događanja

« Sva Događanja

• Ovaj događaj je prošao.

Podjela službe akolita

13. prosinca 2015. @ 9:00 - 10:00

Biskup kotorski će podijeliti službu akolita bogoslovu kotorske biskupije Draženu Kraljiću, u nedjelju 13. prosinca 2015. u župnoj crkvi sv. Ane u Đurićima pod redovnom župnom misom u 9h.

Služba akolita oživljena je 1972. godine u apostolskome pismu Ministeria quaedam u kojem piše da je akolit uveden u službu, kako bi mogao pomagati đakonu i posluživati svećenika u liturgijskim slavljima, a posebno u slavljenju svete mise. Osim toga, njegova je dužnost da kao izvanredni službenik podjeljuje svetu pričest kada nedostaje đakona i svećenika ili kada oni ne mogu zbog bolesti, starosti ili su kojom drugom pastoralnom dužnošću spriječeni, ili kad je broj pričesnika tako velik da bi se slavljenje mise odveć produžilo. Isto tako mu se smije povjeriti da u izvanrednim prilikama izloži vjernicima na klanjanje Presvetu Euharistiju i na kraju je pohrani, ali ne može podijeliti blagoslov narodu. Ako je potrebno, akolit se može brinuti za pouku vjernika, koji će po privremenom ovlaštenju pomagati đakonu ili svećeniku u liturgijskim činima, noseći misal, križ, svijeće ili vršeći druge slične službe.

Detalji:

Datum: