Križni put do crkve Gospe od Zdravlja

U subotu, 8. IV. u Kotoru je održan Križni put od crkve Sv. Marije od Rijeke do crkve Gospe od Zdravlja. Pobožnost je započela pred čudotvornim raspelom iz XIV. stoljeća u crkvi sv. Marije od Rijeke. Moto ovogodišnjeg križnog puta bila je liturgijska molitva uzeta iz Predslovlja blagdana Uzvišenja sv. Križa: „Ti si odredio spasenje ljudskoga roda po drvu križa. Sa stabla u raju nikla je smrt, a sa stabla križa rodio se život. Neprijatelj je na drvetu pobijedio i na drvetu bio poražen.“ Moleći, pjevajući i razmatrajući muku Kristovu kroz četrnaest postaja ove omiljene korizmene pučke pobožnosti, vjernici su se, nakon uspona gradskim zidinama, na koncu okupili ispred crkve Gospe od Zdravlja, gdje je bio i završetak ovog duhovnog događaja. Ovogodišnju pobožnost križnog puta predvodio je don Ivo Čorić, župnik Prčanja i Stoliva, s don Perom Burečićem, župnim vikarom u Lepetanima.

Zanimljivo je spomenuti i nekoliko povijesnih crtica u vezi mjesta održavanja Križnog puta u Kotoru. Kada kotorski pjesnik Ivan Bolica oko 1550. godine opisuje ljepote rodnoga grada brdo nad Kotorom naziva „svetim brdom – mons sacer“, to nam sugerira da je ono imalo Kalvariju na kojoj se svake godine uprisutnjivala muka Kristova. Već 1298. godine postoji u Kotoru statut Bratovštine bičevalaca, a to nam govori da se ova pobožnost javlja u Kotoru u isto vrijeme kada i u ostalim dijelovima Europe. Podsjeća nas da je i ljudski život jedan «križni put» te nas poziva na razumijevanje boli i patnje. Iako ne rješava ono tako egzistencijalno i bolno pitanje „zašto?“ ono nije mimoišlo ni Krista. Ovo sveto korizmeno vrijeme, a osobito Veliki tjedan i Vazmeno trodnevlje koje je pred nama pozivaju nas na razmišljanje o vječnim pitanjima čovječanstva kao što su patnja i bol. Nakon tame Velikoga Petka trijumfira život, jer neprijatelj – smrt – je na drvetu križa bio pobijeđen, i smrti više nema. Kristova pobjeda nad smrću, uvijek ponovno razmatrana u postajama Križnog puta snažan je poticaj svim vjernicima da patnju i bol svoga života razmotre kroz tajnu Kristove pobjede – Uskrsnuća, te upravo u njoj smognu snagu za ustrajnost u nošenju životnih križeva.

Don Anton Belan

Fotografije: Mato Dabović