Misa posvete ulja

viber_image_2022-04-14_07-20-38-898

Ove je godine zbog pastoralnih razloga misa posvete ulja u Kotorskoj biskupiji proslavljena na Veliku srijedu u večernjim satima u katedrali sv. Tripuna. Na početku slavlja, kotorski biskup mons. Ivan Štironja pozdravio je sve okupljene vjernike, redovnice, svećenike, pjevače i ministrante i zahvalio im na njihovoj predanosti pastoralu i liturgijskom životu crkve.

Na početku svoje homilije, mons. Štironja je pojasnio značenje ove mise koju u cijelom svijetu u katedralama slave svećenici okupljeni oko svoga biskupa kao velikog svećenika. Govoreći o svećeničkom životu, biskup je naglasio kako su i svećenici jednako krhki u svojoj ljudskosti te potrebni molitvene potpore za autentično življenje svoga poslanja: „Svi smo podvrgnuti kušnjama kao što je bio kušan i sam Krist Gospodin. Nemoguće je bez Božje pomoći biti dobar vjernik kršćanin, a pogotovu dobar đakon, svećenik i biskup. Danas osobno svjedočite Misi posvete ulja i obnovi svećeničkih obećanja. U sklopu te obnove obećanja od vas se vjernika traži da molite za svoje svećenike i pastire kako bi Gospodin u nama umnožio nebeske darove te nas učinio nesebičnim i radosnim djeliteljima Božjih, a ne svojih otajstava, ne bilo kako, nego svim žarom srca i duše. Molite za nas kako bismo tim istim žarom propovijedali Radosnu vijest spasenja, hranili vaše i svoje duše Riječju i Kruhom života, te vodili vas, svoj narod prema kraljevstvu nebeskom i vječnoj gozbi Krista Uskrsloga. Posebno molim vas sestre redovnice da svojim molitvama pratite nas svećenike vašu braću.“

viber_image_2022-04-14_07-20-38-933

Istinska čovjekova sreća nalazi se u Bogu, a kršćani su pozvani posvetiti ovaj svijet i graditi civilizaciju ljubavi pri čemu je posvećeno ulje poseban znak i poziv: „Braćo i sestre, svi mi, i svi ljudi potrebni smo civilizacije utemeljene na Božjim principima i zakonima. Bog koji je čovjeka sazdao na svojim principima, po tim istim principima mu je usadio i ugradio softver djelovanja. Zato ne može biti sretan i blagoslovljen, radostan i miran čovjek koji se udaljuje od Boga. Preko nas ljudi svijet dobiva tu božansku dimenziju, po nama se posvećuje svijet i vrijeme kroz koje generacije teku. Posvećeno i blagoslovljeno ulje je znak i poziv na posvećenje svijeta po molitvi, poziv upućen ponajprije nama kršćanima koji smo dužni svijet oplemeniti kršćanskim djelima ljubavi, svjedočanstvom vjere i nade.“

Biskup je potaknuo okupljene na svetu ispovijed i pričest o Uskrsu prema crkvenoj zapovijedi, te naglasio kako se prečesto sakrament bolesničkog pomazanja krivo shvaća kao posljednja pomast, iako je to zapravo znak „Božje okrijepe i snage na bolesničkoj postelji, kako bismo uz Božju pomoć ozdravili i vratili se u prijašnje dužnosti.“

viber_image_2022-04-14_07-20-42-521

U zaključku svoje homilije, biskup Ivan je potaknuo sve na osobni doprinos sinodalnom hodu Crkve, a svećenike potaknuo da obnavljaju dostojanstvo svoga poziva na izvorima vjere kako bi mogli biti istinski poslužitelji Evanđelja i misionari Crkve navjestiteljice i posrednice Kristovih otajstava spasenja.

Nakon homilije uslijedila je, prema liturgijskim propisima obnova svećeničkih obećanja nakon koje  su u procesiji donesena ulja za blagoslov i posvetu. Župni zbor katedrale pod vodstvom s. Dragice Kuštre svojim je pjevanjem uzveličao misno slavlje.

Biskup Štironja je na kraju mise zahvalio svima okupljenima na sudjelovanju i posebno potaknuo župnike da naredne godine na ovu misu pozovu sve buduće krizmanike.

viber_image_2022-04-14_07-20-45-923

15. travnja 2022. | Novosti