Nadbiskup Chicaga mons. Blaise J. Cupich u posjetu kotorskom biskupu

Čikaški nadbiskup mons. Blaise J. Cupich posjetio je kotorskog biskupa mons. Iliju Janjića u prijepodnevnim satima u četvrtak 4. veljače. Mons. Cupich je došao u svojstvu predsjednika Pododbora za pomoć Crkvi u Srednjoj i Istočnoj Europi Biskupske Konferencije Sjedinjenih Američkih Država, a s njim u pratnji bio je dr. sc. Declan Murphy, direktor spomenutog Pododbora te don Jerko Ban, svećenik iz Dubrovačke biskupije. Uz biskupa, goste su dočekali preč. don Pavao Medač, kancelar biskupije i voditelj projekta obnove i izgradnje biskupijske knjižnice i don Robert Tonsati, v.d. direktora biskupijske knjižnice u osnivanju koji je kao stipendist Pododbora za pomoć Crkvi u Srednjoj i Istočnoj Europi, bio na poslijediplomskom studiju i stručnim usavršavanjima u Rimu.
Biskup Janjić je predstavio sve dosad izvedene radove na izgradnji biskupijske knjižnice – nekadašnje crkve sv. Franje koja je iz temelja renovirana, natkrivena novim krovom i koja se trenutno nalazi u posljednjoj fazi adaptacije za biskupijsku knjižnicu. Za taj projekt kao i za stipendije na poslijediplomskom studiju, Pododbor za Pomoć Crkvi u Srednjoj i Istočnoj Europi izdvojio je dosada 150 000 $. Nadbiskup Cupich i dr. Murphy su izrazili svoje zadovoljstvo dosada učinjenim smatrajući takav projekt doista iznimno važnim za očuvanje baštine kotorske biskupije i katoličkog identiteta u Crnoj Gori, izričući također svoje zadovoljstvo odgovornom i temeljitom pristupanju realizaciji projekta. Kotorski biskup je zahvalio američkim posjetiteljima na svim njihovim naporima na prikupljanju i izdvajanju donacija, a također je najavio mogućnosti nekih budućih projekata nakon završetka obnove i adaptacije biskupijske knjižnice. Mons. Cupich je na završetku susreta naglasio važnost temeljitog planiranja te izrazio svoju želju za budućom suradnjom u vidu pomoći mjesnoj Crkvi.

5. veljače 2016. | Novosti
Oznake:, , ,