Proslava blagdana sv. Antuna u Lepetanima

Župa Lepetane svečano je proslavila blagdan sv. Antuna Padovanskog, svoga zaštitnika, te su toga dana služene dvije svete mise. Prvu misu u 10 sati služio je upravitelj župe don Dražen Kraljić koji je na početku mise blagoslovio novu sliku svetog Antuna iznad glavnog oltara. Na misi bili su prisutni don Pero Burečić i đakon don Damir Vrbešić koji je uputio prigodnu propovijed. Don Damir je u svojoj propovijedi vjernike upoznao sa životom sv. Antuna s posebnim naglaskom na tri aspekta. Prvi je taj da je govorio Božju istinu s ljubavlju, drugi je povezanost vjere i kršćanskog nauka, te treći aspekt potreba da se uskladi poznavanje Boga i život po njegovim zapovijedima. Posebno je svečana bila večernja sveta misa koju je u 19 sati u župnoj crkvi predslavio fra Marko Vuković, franjevac koji je na službi u Beču. On se na početku mise emotivno osvrnuo na godine provedene u Boki i na lijepe trenutke i susrete sa svojim tadašnjim vjernicima. U svojoj homiliji fra Marko je naglasio kako je svatko od nas pozvan na svetost i da se to može ostvariti u svome životnom pozivu, kao što se i sveti Ante ostvario u svome svećeničkom i redovničkom pozivu. Iako je sveti Ante živio samo 36 godina on je oko sebe širio ljubav i mir, te sve ono što je svakom čovjeku prijeko potrebno. “Mogu reći da sam prošao mnoge crkve i druge države, te da nema crkve, nema mjesta, usuđujem se reći da nema ni kuće, gdje se ne nalazi neki kip ili slika posvećena svetome Antunu”. Fra Marko je govorio kako u životu postoje lijepi i tužni trenuci i jednom poučnom pričom o crnoj i bijeloj kutiji predočio neke stvari, koje nas često muče i opterećuju, zašto se upravo nama događaju loše stvari. Čovjek ostvarenjem određenih želja, odmah ima i nove, te željno očekuje da bude onako kako on želi. Ali, kao što je fra Marko kazao, Bog uvijek ima svoje planove za nas i vjerujemo da je na kraju upravo trebalo tako biti. “Vjera nam daje snagu i ohrabruje, te na sve loše i nelogično  što se događa daje odgovor. Možda ne odmah, ali u pravom trenutku postanemo svjesni da je upravo tako najbolje i da je moralo biti, jer bilo dobro ili loše – sve će proći.” Pjevanjem su misno slavlje uzveličali združenim snagama župni zbor iz Bogdašića i Stoliva. Na kraju mise vjernicima se obratio upravitelj župe don Dražen koji je iskoristio priliku da se zahvali prije svega dragome Bogu i svetom Antunu na lijepom vremenu, zatim predvoditelju misnog slavlja, kao i svojim župljanima i svima onima koji su pomogli da proslava lijepo i svečano protekne. Nakon blagoslova djece i cvijeća na kraju mise vjernici su krenuli u procesiju prateći pjesmom i molitvom kip sv. Antuna, a potom su se u crkvi s poštovanjem poklonili njegovim moćima.

14. lipnja 2022. | Novosti
Oznake:, , , ,