Proslava sv. Petra u Bogdašićima

I ove godine u bokeljskoj župi Bogdašići svečano je proslavljen blagdan sv. Petra, zaštitnika župe, te su toga dana služene dvije svete mise. Prvu svetu misu u 10 sati služio je upravitelj župe don Dražen Kraljić koji je u svojoj propovijedi vjernike upoznao sa životom sv. Petra i Pavla s posebnim naglaskom na mučeništvu. “Sveti Petar i Pavao su u mnogočemu bili različiti, što se tiče znanja, ponašanja i vjerskog iskustva, ali ono što ih povezuje jesu dvije stvari: vjera u Isusa Krista i mučenička smrt. Obojica su iz ljubavi prema Kristu mnogo toga pretrpjeli i na kraju dali i svoj život za Krista. Iako danas živimo u 21. stoljeću i mislimo da progona više nema, to zapravo i nije tako, jer i u ovo naše vrijeme ima ljudi koje ubijaju samo zato, jer vjeruju u Krista i nisu se htjeli odreći te vjere” istakao je između ostalog don Dražen. Posebno je svečana bila večernja sveta misa koju je u 19 sati na platou ispred župne crkve predslavio mons. Ivan Štironja, biskup kotorski. U svojoj homiliji mons. Štironja upoznao je vjernike sa životom apostolskih prvaka sv. Petra i Pavla, te istaknuo njihovu važnu ulogu u životu i nastanku prve Crkve. “Danas častimo svoje nebeske zaštitnike, ali u isto vrijeme častimo svoje uzore, jer sv. Petar i Pavao su nam uzori i primjer kako treba nasljedovati Krista. Stoga se prisjetimo barem nekih crtica iz njihova života. Vrlo je važno ne zaboraviti da su obilježili prvo stoljeće kršćanstva. Petra je Isus osobno pozvao u službu i on se odazvao. Nije vagao nego je ostavio mreže i pošao za Učiteljem. Zato je i dobio milost da ga prvi prepozna kao Sina Boga živoga i ispovjedi vjeru. Imao je i on padova u svom životu, ali je iskreno zbog toga žalio i kajao se. Na kraju je darovao svoj život za vjeru i za spasenje duše. Savao koji je nakon obraćenja dobio ime Pavao, imao je posve drugačiji put. Veliki progonitelj kršćana, postao je najveći propovjednik kršćanstva. Sjećamo se onoga čudesnog događaja kod Damaska, gdje je oslijepio i doživio viđenje. Ukazao mu se Isus kojega je progonio. Savao nije shvaćao da progoneći apostole i njihove učenike progoni zapravo i Isusa i cijelu kršćansku zajednicu. No Isus mu je otvorio oči i pomogao mu shvatiti da ubijajući one koji su povjerovali u Krista, progoni i ubija samoga Krista. Progledavši vlastitim očima, zavolio je Isusa i postao jedan od najvećih propovjednika Evanđelja. Na kraju je dao život za Krista i njegovu Crkvu.” Posebnu svečanost ovom događaju dala je i podijela sakramenta Svete Potvrde koju je primilo osmero vjeroučenika, a zadnji put je takav događaj bio u ovoj župi prije 11 godina isto na Petrovdan. Stoga se biskup u svojoj propovijedi obratio i krizmanicima te im poručio: “Dragi krizmanici! Došli ste primiti darove Duha Svetoga kako bi vas Gospodin izbavio od svakoga zla i darovao vam svoje nebesko kraljevstvo. Kada se susretnete s nekim vršnjakom s kojim biste željeli održati vezu, onda izmijenite svoje adrese i brojeve mobitela. Danas uspostavljate kontakt s Isusom i njegovim Svetim Duhom. On vam nudi svoju pomoć da budete i ostanete mudri i razumni; nudi vam savjet i jakost; poziva vas da vaš život bude na slavu Božju, da se znadete pravilno služiti sposobnostima koje vam je on darovao i da mu prilazite s posebnim osjećajem  poštovanja.”

Pjevanjem su misno slavlje uzveličali združenim snagama župni zbor iz Bogdašića i Stoliva. Na kraju mise vjernicima se obratio upravitelj župe don Dražen koji je iskoristio priliku da se zahvali prije svega dragome Bogu i svetom Petru na lijepom vremenu, zatim predvoditelju misnog slavlja, kao i svojim župljanima i svima onima koji su pomogli da ova proslava lijepo i svečano protekne. Na kraju mise vjernici su krenuli u procesiju prateći pjesmom i molitvom kip sv. Petra, a potom su se u crkvi poklonili njegovim moćima.

1. srpnja 2021. | Novosti
Oznake:, , , ,