Slavlje krizme o blagdanu sv. Antuna Padovanskog u Lepetanima

Župa Lepetane svečano je proslavila blagdan sv. Antuna Padovanskog, svoga zaštitnika. Jutarnju misu u 10 sati slavio je upravitelj župe don Dražen Kraljić koji je na početku mise blagoslovio nova crkvena vrata.

Don Dražen je u svojoj propovijedi vjernike upoznao sa životom sv. Antuna s posebnim naglaskom na njegova čudesa. “Sveti Ante poznat je kao svetac svega svijeta, poznat po mnogim čudesima koja je činio, ali ono što je najvažnije nije to radio zbog nekog spektakla ili osobne promocije, nego zbog toga da svim ljudima približi istinu o Isusu Kristu koji je put, istina i život. I ova vrata koja smo blagoslovili na početku mise, simbolika su onih nebeskih vrata kroz koje treba proći da bi se ušlo u nebo. A da bismo to postigli moramo već ovdje na zemlji živjeti kao braća i sestre i u skladu sa Božjim zapovijedima i Njegovom voljom”. Posebno je svečana bila večernja sveta misa koju je u 19 sati predslavio Barski nadbiskup i adiministrator Kotorske biskupije mons. Rrok Gjonlleshaj. Ono što je posebno obilježilo proslavu blagdana bila je podjela sakramenta svete krizme koja je za djecu iz raznih župa i njihove roditelje imala poseban značaj. „Danas na ovo sveto slavlje, na blagdan svetog Antuna Padovanskoga, zaštitnika ove župe slavimo sakrament svete krizme i vi ćete biti potvrđeni u vjeri, primit ćete silu Duha Svetoga koji će izliti na vas svoje darove, a na čelu ćete biti obilježeni križem njegovim. Ljubav se Božja razlijeva u našim srcima te se po njemu sabiremo u jedinstvu vjere i u raznolikosti poziva. On, Duh Sveti, nevidljivo posvećuje i ujedinjuje Crkvu. To je važan moment za vas, vaše roditelje i kumove, za vašeg župnika, kao i za cijelu župsku zajednicu. To je važan događaj u vašem životu. Pozivam vas da budete živi udovi Crkve, te nastojte pod vodstvom Duha Svetoga svima služiti poput Krista, koji nije došao da bude služen nego da služi“ rekao je između ostaloga nadbiskup u obraćanju krizmanicima, te istakao da njihov vjerski život ne stagnira ovdje nego da oni od sada preuzimaju veću odgovornost. Mons. Gjonlleshaj također je naglasio da čovjek može upoznati sebe samo ako upozna Boga: „Kako bi što bolje upoznali Njega, najbolji je put moliti od Njega dar. Treba poput Marije iz Betanije sjesti često do nogu Gospodinovih, te biti postojan u molitvi. Upoznati Krista – to je sve. Upoznati ga u vjeri i ljubavi, u tišini i molitvi, u tajnama mise i sakramenata“. Na kraju svete mise don Dražen je zahvalio nadbiskupu koji je predslavio svetu misu i udijelio sakrament svete krizme djeci. Također je zahvalio svima koji su pridonijeli na bilo koji način da se blagdan obilježi skladno i svečano. Nakon blagoslova djece i cvijeća, te procesije s kipom sv. Antuna nastavljeno je druženje ispred crkve.

15. lipnja 2023. | Novosti
Oznake:, , , ,