Sv. Agata proslavljena u Mrčevcu

Sveta Agata, djevica i mučenica iz 3. stoljeća u Kotorskoj se biskupiji slavi u mjestu Mrčevac u župi Bogdašići gdje joj je posvećena seoska crkva. Blagdansku svetu misu slavio je župnik don Dražen Kraljić. Don Dražen u svojoj propovijedi je podsjetio vjernike na život ove svetice koja je kao i mnogobrojni kršćani iz prvih kršćanskih vremena dala svoj život za Krista. Lijepu kršćanku rimski upravitelj Kvintijan prisiljavao je u vrijeme Decijeva progona da se odrekne Isusa Krista ili da postane njegova ljubavnica. Nije pristala, pa je mučena tako da su joj odrezane grudi i bačene u vatru. “Iako danas više nema javnih progona kršćana, barem ne u ovim našim krajevima, danas postoji možda još perfidniji progon i to na način da se sa svime onim što je kršćansko izruguje i smatra zaostalim. Ali Isus Krist isti je i jučer i danas, te nas sve poziva da ga slijedimo i budemo spremni dati i svoj život za njega, ako bude potrebno, vjerujući da ćemo postići onaj najvažniji život, a to je život vječni“ – zaključio je don Dražen.

Crkva sv. Agate u Mrčevcu, jednostavna je jednobrodna građevina s oltarskom polukružnom apsidom i zvonikom na preslicu oko koje se nalazi seosko groblje. U arhivskim spisima spominje se u Mrčevcu crkva posvećena mučenici Agati u XIV. stoljeću, iako se sa sigurnošću ne može tvrditi da se radi o istoj građevini. Današnja građevina značajniju obnovu imala je 1903. godine, te je 1904. na svetičin blagdan 5. veljače blagoslovljena. Trudom i zalaganjem mještana prvenstveno bratstva Matijević i Božinović, tijekom posljednjih desetljeća vršeni su razni zahvati u svrhu popravke i održavanja same crkve i groblja.

viber_image_2021-02-05_23-0-43

6. veljače 2021. | Proslave, Novosti