U Sutomoru proslavljen zavjetni dan – sv. Rok

Zavjetni dan župe sv. Roko proslavljen je svetom misom u crkvi sv. Marije u Sutomoru. Euharistijsko slavlje u 10 sati predvodio je don Dražen Kraljić. Molitveni program, u kojem su vjernici molili zagovor Gospe Ratačke za obranu od opasnog koronavirusa i završetak pandemije, započeo je u 9.30 sati.

U svojoj propovijedi don Dražen se osvrnuo na život sv. Roka, ali i na odabrane biblijske ulomke, posebno onaj iz Knjige o Tobiji (Tob 12, 6-13). Zaključio je kako danas nije lako biti kršćanin, a još više svetac jer se „najsvetija načela, koja su siguran vodič za ponašanje pojedinca i društva, sve se više odbacuju. Dok se bojimo kuge današnjeg vremena, zaboravljamo da uvijek hara još gora kuga – duhovna kuga raznih grijeha koji vrijeđaju Boga i čine ljude nesretnima. Po čitavome svijetu donose se nemoralni zakoni koji nisu u skladu s Božjim zakonima i tako se kuga svakakvih grijeha i opačina širi po svijetu i malo po malo razara cijelo čovječanstvo. Mi se kao vjernici moramo oduprijeti tome zlu ako želimo imati u svome životu Božji blagoslov i istinsku sreću. Naš je život ovdje na zemlji kratkoga vijeka i svi ćemo jednom stati pred lice Božje koji će nam suditi po našim dobrim i zlim djelima o čemu nam govori i današnje evanđelje (Mt 25, 31-46). Molimo stoga da nas dobri Bog po zagovoru svetog Roka očuva od svake bolesti duše i tijela i od svih ‘kuga grijeha’ koje haraju ovim svijetom kako bismo jednom sretni stigli u nebesko kraljevstvo gdje ćemo sa svetim Rokom i svima svetima slaviti našega Spasitelja Isusa Krist“, kazao je don Dražen.

Nakon misnog slavlja upriličena je procesija oko crkve do zavjetnog kipa sv. Roka, postavljenog prošle godine zajedničkim sredstvima katolika i pravoslavaca Sutomora, gdje je izmoljena zagovorna molitva zaštite od koronavirusa.

Sveti Roko zaštitnik je oboljelih od gube, kuge i kolere (i općenito od zaraznih bolesti), invalida, kirurga. protiv bolesti životinja (posebice pasa). Utječu mu se ljudi u raznim prirodnim katastrofama, a u vinorodnim krajevima zazivaju ga u pomoć protiv filoksere. Stoga je istoga dana, 16. kolovoza, u 19 sati kod kipa sv. Roka ispred crkve sv. Marije u Sutomoru organiziran blagoslov kućnih ljubimaca i životinja. Župni ured sv. Marija Sutomore i NVO „Šapice – Bar“ ovim događajem željeli su doprinijeti boljem odnosu prema prirodnoj sredini i zaštiti svih životinjskih vrsta. Svi prikupljeni prilozi namijenjeni su za privatno privremeno prihvatilište napuštenih pasa i mačaka u Paladine – Šušanj.

Događaj bi trebao doprinijeti da, kroz sredstva informiranja susjedi, prijatelji i poznanici, drugačije promatraju i ulične pse i mačke te mijenjaju svoje ophođenje prema životinjama. „Trebaju da shvate da su i to živa bića kao i mi, željna pažnje, ljubavi i da mogu sigurno bi svi oni izabrali da žive negdje drugo, a ne na ulici. Zahvaljujući ovom događaju, nadam se da će i ostali shvatiti da psi i mačke i bilo koja druga životinja, može pružiti ljubav koju često ne dobijemo od drugog ljudskog bića jer nažalost u današnjem vremenu mnogi ljudi su uglavnom samo kroz interes prijatelji jedni drugima. Pas, mačka, krava, svinja… će vas gledati kao prijatelja samo zbog toga, makar ih samo pomazili. Uopće nema potrebe ni čak da je nahranite, samo neka blagost sa vaše strane će učinit da vas ona voli i da vam se obraduje kad god vas vidi. Što će naravno i vašu dušu nahraniti, ako imate imalo ljudskosti u sebi“, za ovu prigodu izjavila je u ime NVO „Šapice – Bar“ volonterka iz Sutomora Milica Leković.

Ovim događajem nastavlja se na promicanju „ekološkog obraćenja“ i „novog stila života“, naglascima iz enciklike Laudato si, započetih i realiziranih prošle godine, uspješnim priključenjem Caritasa Crne Gore na projektu Hrvatskog katoličkog sveučilišta, Franjevačkog svjetovnog reda i Franjevačke mladeži iz Hrvatske – „CRO Laudato si“.

18. kolovoza 2021. | Novosti
Oznake:, , , ,