Župa Lepetane proslavila sv. Antuna

Župa Lepetane svečano je proslavila blagdan sv. Antuna Padovanskog svoga zaštitnika, te su toga dana služene dvije svete mise. Prvu svetu misu u 10 sati služio je upravitelj župe don Dražen Kraljić koji je u svojoj propovijedi vjernike upoznao sa životom sv. Antuna s posebnim naglaskom na Božjoj volji za svakoga od nas: “Sveti Ante imao je želju poći u misije i postati franjevac, te dati svoj život za Krista kao mučenik ponukan dolaskom relikvija prvih franjevačkih mučenika čije su svete moći jednom prilikom došle u grad Koimbru gdje je sveti Ante boravio kao redovnik augustinac. Ali ta mu želja nije bila ispunjena, već je Bog za njega imao drugi plan, tako da je umjesto palme mučeništva on zbog svojih izvanrednih propovijedi i čudesa koja je činio postao poznat kao svetac svega svijeta, kako ga mnogi rado nazivaju”.

Posebno je svečana bila večernja sveta misa koju je u 19 sati u župnoj crkvi predslavio don Marko Šutalo, svećenik Mostarsko-duvanjske biskupije. U svojoj homiliji don Marko je naglasio kako je svatko od nas pozvan na svetost i da se može ostvariti u svome životnom pozivu, kao što se i sveti Ante ostvario u svome svećeničkom i redovničkom pozivu. “Naše je vrijeme udaljeno od Antina vremena oko osam stoljeća i sve je doživjelo veliku preobrazbu, te nam se čini kao da tada nije bilo problema koji danas postoje. Ali upravo suprotno, i tada je bilo raznoraznih problema i napasti, ali se sveti Ante sa svime time izborio uz pomoć milosti Božje. A i naš blaženi Alojzije Stepinac u svoje je vrijeme već upozoravao na mnoge moralne dekadencije koje su postojale i tada, kao što postoje i danas. Ali u svemu tome najvažnije je da ostanemo i budemo dobri ljudi i dobri kršćani, upravo kao što je to bio i sveti Ante” istaknuo je između ostalog don Marko. Pjevanjem su misno slavlje uzveličali združenim snagama župni zbor iz Bogdašića i Stoliva. Na kraju mise vjernicima se obratio upravitelj župe don Dražen koji je iskoristio priliku da se zahvali prije svega dragome Bogu i svetom Antonu na lijepom vremenu, zatim predvoditelju misnog slavlja, kao i svojim župljanima i svima onima koji su pomogli da ova proslava lijepo i svečano protekne. Nakon blagoslova djece i cvijeća na kraju mise vjernici su krenuli u procesiju prateći pjesmom i molitvom kip sv. Ante, a potom su se u crkvi s poštovanjem poklonili njegovim moćima.

Tekst: don Dražen Kraljić

Fotografije: Jelena Serventi