Uskrsna poslanica 2016.

Kotor, 21. 03. 2016.

Uskrsna poslanica 2016.

Svim župnim uredima i samostanima Kotorske biskupije

Davne 1983. godine biskupi Splitske metropolije su napisali uskrsnu poslanicu s temom o Crkvi. Pastiri naše metropolije željeli su naglasiti svojim vjernicima: mi vam želimo progovoriti o otajstvu i stvarnosti Crkve, jer želimo da se u nama obnovi i učvrsti ona izvorna svijest crkvenosti, svijest o Crkvi kao novozavjetnoj Kristovoj zajednici vjere, nade i ljubavi po kojoj smo članovi opće zajednice Božjeg naroda. Biskupi završavaju uvod svoje poslanice: Otajstvo i stvarnost opće Crkve ostvaruje se u svakoj mjesnoj Crkvi, pa tako i u našoj, uz uvjet da i najmanju zajednicu prožima i nadahnjuje ista vjera, nada i ljubav u povezanosti sa Svetim Ocem i mjesnim biskupom.

Ta Crkva je ista, ne samo 1983. godine pa do danas, nego je ona ista u kontinuitetu od blagdana Duhova gdje su joj korijeni. Ista u svojoj pojavnosti, kao i plodnosti što već ovisi o svakome od nas. O toj milosnoj plodnosti Crkve brine se i sam Sveti Otac koji želi sve više ići onima koji su na periferiji društva i Crkve. Kakvu će budućnost imati opća i mjesna Crkva ovisit će o svim njenim članovima. Najnoviji poticaj obnove Crkve je proglašenje izvanredne Godine milosrđa započete na blagdan Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije, a koja završava na blagdan Krista Kralja svega stvorenja, 20. studenog ove godine. U toj svijesti, da je Bog bogat milosrđem i da nas Božja dobrota nikada ne napušta, je najbolji lijek našeg stalnog obraćenja, te nas ovo uskrsno vrijeme neprekidno usmjerava k obnovi, u Kristu. Ta duhovna obnova trebala bi nam postati nova snaga i novi elan u stvaranju što kvalitetnije Kristove zajednice na našim prostorima.

Stoga je ovo uskrsno vrijeme idealno vrijeme našega neprestanoga usmjerenja k obnovi u Kristu i po Kristu. Stvorimo atmosferu sigurnosti da je Bog s nama u svim našim pothvatima, da s njime očekujemo stalnu obnovu i svjetliju budućnost, te da ćemo s njime imati dovoljno hrabrosti jedni drugima reći: Oprosti!

Ako je snaga Duha Božjega po malom broju apostola obasjala tadašnji svijet viješću o Isusovom uskrsnuću, ta ista snaga duha Kristova obasjat će i nas. S tom snagom dat ćemo se na izgradnju njegove zajednice koja će imati svjetliju budućnost i na ovim našim prostorima. Naša mjesna Crkva u ovoj Svetoj godini milosrđa ima još jedan razlog za ozbiljniju duhovnu obnovu u Uskrslom Kristu, kada obilježavamo 850-tu obljetnicu posvete stolne katedrale sv. Tripuna.

S ovim mislima želim Vas ohrabriti za ove svete dane blagdana Kristova uskrsnuća. Sretan vam Uskrs!

† ILIJA Janjić

biskup kotorski