Povezanost Korizme i Godine milosrđa

Kotor, 15. 02. 2016.

Dragi svećenici, časne sestre i dragi Božji puče,

nije slučajno da je Sveti Otac proglašavajući izvanrednu Svetu godinu izabrao Godinu milosrđa u kojoj liturgija Crkve na nedjeljnim svetim Misama naviješta odlomke iz Evanđelja po Luki, koji je pun prispodoba o milosrdnom Ocu. Stoga, neki Treće evanđelje nazivaju Evanđelje milosrđa. Poželjno bi bilo da ovu Radosnu vijest rado čitamo, posebno u ovo korizmeno vrijeme u kojem ćemo rasvijetljeni Riječju iznova otkrivati snagu milosrđa Božjeg.
Razmatranje prispodoba o Očevom milosrđu će nas uvjeriti da se dobrota uvijek iznova „rađa“, oplemenjuje nas i vodi k punini nutarnje radosti, osmišljava nam život s braćom ljudima. Dobrota koja se u nama rađa znak je praštanja, milosrđa i lijek je za ozdravljenje i oporavak. Dobrota je ona koja ima snagu otapati ledene međuodnose.
Sveta godina milosrđa prigoda je za svakoga od nas da preispitamo svoju savjest i na otvoreniji način osluškujemo ono što molimo u Očenašu: otpusti nam duge naše kako i mi otpuštamo dužnicima našim. Nebeski Otac je milosrdan i poradi njegovog milosrđa i mi smo pozvani na djelu pokazati svoje milosrđe prema bratu čovjeku.
Neka nam ispovjedaonica bude mjesto čišćenja naše savjesti, mogućnost pomirenja s Bogom, mogućnost pomirenja s ljudima s kojima živimo. Božje nas praštanje osposobljava za međusobno opraštanje. očekivanje da nam Bog oprašta naše prijestupe ali ujedno i naše opraštanje prema ljudima s kojima živimo. Ispovijed je najbolja terapija za pobjedu nad porocima i ovisnostima. Župnici koji imaju vlast ispovijedanja neka uvijek budu na raspolaganju vjernicima u svojoj župi, pogotovo za Veliki Tjedan i prigodom blagdana. Neka župnici podsjete vjernike i na izvanrednu prigodu za svetu ispovijed u katedrali sv. Tripuna, gdje će svake subote od 10 do 11 sati ispovijedati jedan svećenik.
U Godini milosrđa imamo također prigodu za primanje potpunog oprosta uz uvjete:
1. Hodočastiti u Božji hram u koji se nalaze Sveta vrata;
2. Pristupiti sakramentu svete ispovijedi
3. Sudjelovati u Euharistijskom slavlju, ispovijedajući Vjerovanje;
4. Moliti molitvu na nakanu Svetog Oca.
Stari, nemoćni i bolesni potpuni oprost mogu dobiti ako kod kuće uz spomenute uvjete prate Euharistijsko slavlje preko medija.
Osim u katedrali sv. Tripuna, potpuni oprost može se primiti i u svim župnim crkvama na dan njihova zaštitnika, patrona župe, kao i u crkvi sv. Leopolda u Herceg Novom, Sv. Marije (Bl. Ozane) u Kotoru, te na otoku Gospe od Škrpjela.
Sveti Otac u buli Misericordiae vultus, Lice milosrđa (17), upućuje poziv da se „..korizma u ovoj jubilarnoj godini živi intenzivnije kao povlašteno vrijeme u kojem će se slaviti i iskusiti Božje milosrđe“. Kao kršćani pozvani smo u ovoj godini iskusiti Božje milosrđe kao znak njegove blizine.
Za uspjeh Godine milosrđa rado molimo molitvu pape Franje:

Gospodine Isuse Kriste,
poučio si nas da budemo milosrdni kao nebeski Otac,
i rekao nam da tko vidi tebe i njega.
Pokaži nam svoje lice i bit ćemo spašeni.
Tvoj pogled prepun ljubavi
oslobodio je Zakeja i Mateja robovanja novcu,
preljubnicu i Mariju Magdalenu poučio da ne traže sreću samo u stvorenju,
Petra, poslije izdaje, nagnao na plač, a raskajanom razbojniku osigurao raj.
Učini da riječ, koju si uputio Samarijanki, shatamo kao upućenu nama:
„O kad bi znala dar Božji!“

Ti si vidljivo lice nevidljivoga Oca.
Lice Boga koji svoju svemoć očituje najviše praštanjem i milosrđem:
učini da Crkva u svijetu bude vidljivo lice tebe, našeg uskrslog Gospodina.
Htio si da i tvoji službenici budu zaodjenuti slabošću kako bi gajili
istinsko suosjećanje prema svima koji su u neznanju i zabludi.
Učini da svatko tko pristupi tvojim službenicima osjeti
da ga Bog iščekuje, ljubi i da mu prašta.

Pošalji svoga Duha i sve nas posveti svojim pomazanjem,
kako bi nam Jubilej milosrđa bio godina milosti Gospodnje
da tvoja Crkva uzmogne, obnovljenim zanosom,
donijeti radosnu vijest siromasima,
proglasiti slobodu zatočenim i potlačenima, te slijepima vratiti vid.
Po zagovoru Marije, Majke milosrđa,
to molimo tebe koji s Ocem i Duhom Svetim
živiš i kraljuješ u vijeke vjekova. Amen.

Ovu bi molitvu bilo dobro moliti s vjernicima poslije nedjeljne svete Mise.
Božji Vam blagoslov uz pozdrav,

† ILIJA Janjić